top of page

Asanalar (Yoga Postürleri) tüm vücudu yeniden canlandırır ve gençleştirir. Asanalar öncelikle omurga ve sinir sistemi üzerinde çalıştırırlar. Omurganın gücü ve esnekliği artar ve dolaşım uyarılır. Oksijen ve besin maddelerinin vücudun tüm hücrelerine ulaşmasını saglar . Asanalar eklem hareketlerini artırır ve kaslar, tendonlar ve bağlarda esneklik sağlar. Buna ek olarak işlevlerini destekleyen iç organlara masaj yaparlar.

 

 

 

Nefes almak başka vücut fonksiyonlarına benzemez, çünkü bizi çevremize bağlar.
Bitkiler, karbon dioksiti alırlar ve oksijen verirler; insanlar ve hayvanlar, oksijen açısından zengin havayı teneffüs ederler ve karbondioksitten yüksek havayı dışarı çıkarırlar. Solunum egzersizleri akciğerlerdeki ve vücudun tüm hücrelerindeki gaz alışverişini arttırmaya yardımcı olur.

 

Nefes kontrolü, yoga'nın vazgeçilmez bir parçasıdır: Ha-Tha Güneş ve Ay anlamına gelir.
Hem Asanalar hem de Pranayama, hayati enerjiyi artıran, sinir sistemine ince ayar yapan ve sonunda aklı kontrol etmeye yönlendiren nefes için mükemmel eğitimler sunar.

 

 

 

Derin gevşeme, fiziksel, zihinsel ve ruhsal olmak üzere üç seviye üzerinde çalışır ve beden ve zihni enerjilendirmenin en doğal yoludur. Düzenli gevşeme bir araba soğutma sistemi gibi davranır: motorun aşırı ısınmasını önleyerek ve aracın verimli bir şekilde çalışmasını sağlayın. Yoga sınıfının sonundaki derin gevşeme sırasında, vücut hayati metabolik faaliyetleri sürdürmek için yalnızca prana (yaşam enerjisi) kullanır.
Uygulamada kazanılan enerjinin geri kalanı saklanır.

 

 

 

Meditasyon, huzur için bir anahtardır. Meditasyon teknikleri zihni sakinleştirir ve odaklanmayı geliştirir. Düzenli meditasyon fiziksel ve ruhsal yanı sıra zihinsel refahı geliştirir. Meditasyona başlamadan önce, yoga uygulayıcıları konsantrasyon ve olumlu düşünme egzersizlerini kullanarak olumsuz düşünce ve hislerin aklını temizlerler.

 

 

 

Yoginin gıdaya olan yaklaşımı, yaşamak için yemektir, yemek için yaşamak değil. Yogiler, vücut ve zihin üzerinde olumlu bir etkisi olan gıdaları, çevre ve diğer canlılardan en az olumsuz etkilenmiş gıdalardan seçer. Lakto-vejetaryen diyet tavsiye edilir, tahıl, bakliyat, meyve, sebze, fındık, tohum ve süt ürünleri. Tazeli ve rafine edilmemiş gıdalar, maksimum besin maddelerini uygulayacak şekilde hazırlanmış en iyi şekilde düşünülür.

 

 

Sanskritçe bir kelime olan 'Mudra''nın anlamı' mühür'tür. Mudra el pozisyonları, vücudun enerji akışı üzerinde etkili olan fiziksel jestlerdir. Eski geleneksel yoga uygulaması, el mudralarını kişinin değişen manevi ve zihinsel yönlerine bağlar. Mudralar genelde parmak konumlarıdır, başparmağın işaret parmağıyla birlikte bulunduğu Çin Mudra (Sanskritçe: छिन्मुद्र cinmudrā) gibidir. Sembolik olarak, kendi kendini gerçekleştirme anlamına gelir. Çin Mudra bilinç çıplaklığı, sizi saf bilince götüren Mudra'dır. Çin Mudra'yı özellikle meditasyon için kullanırız. Fiziksel, zihinsel ve manevi menfaatleri sağladığı için farklı mudralar için sağlık uygulaması pratik olarak değerlendirilir. El yogası olarak da bilinen Mudralar, tipik olarak elleri ve parmakları Vedalar'da tarif edildiği gibi belirli pozisyonlara yerleştirmeyi içerir.

 

 

 

 

                                                                   Satchidananda

SUP ve YOGA

 

Daha iyi bir egzersiz programı.
Platform kararsız olduğu için daha dengeli olabilmeniz için karin kaslarınızı daha fazla çalıştırmanızı sağlar.

 

Tekniğini geliştirir.
Örneğin, aşağı köpek sırasında, bir taraftan daha fazla ağirlik verirseniz, tahtanız size bildirir.

 

Daha çok sakinleşiyor.
Yüzen dalgalanma hissi, hayatın omuzlarımıza attığı ağırlığı hafifletmeye yardımcı olur.

 

Nefesinize odaklanmanıza yardımcı olur.
Ujjayi Pranayama veya Ocean Breath, "okyanus" sesinin aklınızı rahatlattığına inanıldığı için popüler bir yoga solunumu yöntemidir. Bazı araştırmacılar okyanus sesinin dinlenilmesinin insanlara rahatlamasına yardımcı olabileceğini düşünüyorlar. 

 

Güçlendiriyor

Bir kürek bordu üzerinde durmak hem suyun hem de ufkun benzersiz bir perspektifini sunar. 

 

Eğlenceli.
Motivasyonu ve mutluluğu korumak için egzersizlerde yeniliğin önemi iyi bilinmektedir. Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, "egzersizleri değistirmek aynı zamanda sıkıntıyı azaltmaya ve yaralanma riskini azaltmaya yardımcı oluyor". 

 

Motive edici bir dokunuş.
Suyun içine düşme ihtimaliniz, odaklanmanız ve motive olmanız için egzersiz programınıza yeterince adrenalin sağlar.Gündelik hayatınızdaki stresin kötü etkileriyle savaşmanıza yardımcı olabilir.

 

Pes Etmemeyi öğretir.
Eğer düşersen, geri adım atmak, tahtada tekrar tırmanmak ve tekrar denemek zorunda kalırsınız - bu da kendi içinde bir hayat dersidir. Yoga eğitmeni lida-Klein, düşme korkusunun ortadan kaldırılmasının zorunlu olduğunu söyler. "Suya düştükçe daha çabuk olursunuz,


Daha zorlu.
Bordunuz Yoga matı olduğunda hata için daha az yer var. Normal yoga sınıfına hakim olduğunuzu düşünüyorsanız, şimdi bunu deneme zamanı.

 

Daha güzel.
Nefes al taze havayı içine çek, vücudunu D vitaminini doyurarak doğal manzaranın keyfini çıkarın.

 

YOGA Hareketleri   (ASANALAR)

 

Nefes Çalışmaları (PRANAYAMA)

 

Rahatlama (SAVASANA)

Meditasyon

Yogi beslenmesi

Mudralar

bottom of page