top of page

Biz Kimiz?

 

"Küçük olan her zaman güzeldir.''

 

'Aquatic' su ile ilişkili, suyun etrafında ya da içinde yaşayan demektir.

 

 

1979 İstanbul doğumluyum. Yüzmeyi, İstanbul’un sahil ilçelerinde yaşayan pek çok çocuk gibi İstanbul Boğazı’nda öğrendim. Aslen Karadenizli olmamdan kaynaklı olsa gerek deniz benim için hayatın olmazlarından biri. İlk serbest dalış deyimlerim İstanbul Adalar çevresindeydi. Ailemin teknesi ile gittiğimiz haftasonu ada gezmeleri, babamla yaşadığım olta balıkçılığı deneyimleri beni denize daha da yakınlaştırdı. Ne var ki balıkçılığa olan merakım babamın yakaladığı balıkları boy sırasına dizmek ve gizlice denize atmaktan ileri gidemedi.

Adnan YANBAY

Çocukluk ve gençlik yıllarımda yoğun bir şekilde voleybol oynadım. Arçelik Spor Kulübü altyapısında Türkiye şampiyonlukları yaşadık. Sporu kendimi bütünleyen, var olduğumu hissettiren tutkulardan biri olarak görüyorum. Üniversite döneminde tüplü dalış ile tanıştım ve bu tutkumu  hayat tarzı olarak yaşamaya karar verdim. Türkiye’de Marmaris, Bodrum ve Kaş’ta divemaster olarak çalıştım. Denize ve su altına olan merakım beni yurtdışına gitmeye itti ve olur mu olmaz mı derken kendimi Tayland’da buldum. Tayland’da bulunduğum sürede  Koh Tao adasında dalış eğitmeni ve dalış okulu yöneticisi olarak çalıştım. Tayland’daki günlerimi hayatımın en güzel günleri olarak tanımlayabilirim. Yoga ile tanışmam da bu döneme denk geliyor. Dört yılı aşkın bir sürenin ardından Tayland’daki işimi bırakarak Endonezya’ya yerleştim. Malum gidilecek çok yol, keşfedilecek çok deniz vardı. Burada 8 ay dalış okulu yöneticisi olarak çalıştım. Özellikle Endonezya’da çalıştığım dönemde sportif serbest dalışa olan ilgim daha da arttı ve serbest dalış eğitmeni kursunu Mısır'da tamamladım. Sporun, denizin, yoganın ve meditasyonun muhteşem karışımı olan serbest dalışa Türkiye’de devam etmeye karar verdim ve Türkiye’ye dönerek Life Aquatic ‘in çalışmalarına başladım. Kaş’ın serbest dalış felsefesine uygunluğu, dalış noktalarının cazibesi Life aquatic ‘in Kaş’ta açılmasını sağladı.

 

'Küçük olan her zaman daha güzeldir' ilkesini benimsedim. Life Aquatic serbest dalış okulunun kurucusu ve ana eğitmeniyim.  PADI Master scuba diver trainer, SSI Advance open water eğitmeni ve  SSI serbest eğitmen eğiticisiyim, ileri derece nefes alma teknikleri ve esneme gerdirme eğitimi vermekteyim. Aynı zamanda kişiye özel serbest dalış antrenman programları da hazırlamaktayım.

Isabel BOTH YANBAY

 

1983 Almanya doğumluyum.Cocukluk yıllarından beri yoga asanalarını çalıştım, ilk yoga deneyimlerimi annem ve ablam ile birlikte yaşadım. Geçen her yıl  meditasyon ve yogaya daha fazla bağlandım. 11 yaşımda Hindistan'a yaptığım yolculuk ile başlayan seyahat tutkum beni başka kültürleri ve renkleri tanımaya yönlendirdi . Gittiğim yerlerde Yoga hakkında daha fazla öğrenmeye çabalıyorum. 

Seyahatlerim sırasında tüplü dalışla tanışarak su altı dünyasının güzelliklerine ve ağırlıksız olarak var olmanın tadına vardım ve sonunda su altı dünyası benim tutkum haline geldi. Tayland ve Endonezya'da dalış eğitmeni olarak çalıştım.

 

Serbest dalış ve yoga arasındaki bağlantıyı çok kısa sürede fark ederek serbest dalışa başladım. Derinlere gitmeyi ve buradaki sessizliği yaşamayı meditasyon yapmaya benzetiyorum.

 

Gerek yaptığım seyahatler sırasında  ve Almanya'da yaşadığım süre zarfında dünyanın farklı yerlerinden yoga eğitmenleriyle çalışma fırsatı yakaladım. Tanıştığım ve örnek aldığım yoga eğitmenlerinin çoğu eğitimlerini Shi  Vananda Ashram'da yaptıkları için ben de bu yönde ilerleme kararı aldım. Yoga coşkumu herkesle paylaşmam gerektiğini ve  yoganın herkes icin erişilebilir olması gerektiğine inanıyorum. Yoganın bir ilaç oldugunu' kendini iyileştirmek ve  hayatta karşılaştığımız bir çok durumu yönetebilmek icin gerekli yollardan biri oldugunu düşünüyorum .

 

Yoga eğitmenliği kursunu 2013 yılında “Shivananda reatreathe house” Reith be Kitzbuhel, Tyrol, Avusturya da tamamladım ve Worldwide Yoga Alliance onaylı Yoga eğitmeni sertifikasini almaya hak kazandım. HATTA yogayı diğer deneyimleri ile harmanlayarak  öğretiyorum, Meditasyon ve Prayanama (nefes egzersizleri) günlük çalısmalarımın önemli bir parçası . Hassas yapıma uygun olarak öğrencilerim ile manevi bağlantı kurmayı seviyorum.

 

Dalış ve yoga okulumuzda yoga dersleri veriyor, serbest dalış kurslarını asiste ediyor ve tabi ki tüplü dalış öğretmeye devam ediyorum.

 

 

 

 

 

              Namaste

 

 

                                 Om Namah Shivaya

 

 

                                                        My Peace Prevail On Earth

 

 

                                                                                                                                                                                    Om Shanti, Shanti,

bottom of page