top of page

TEK NEFES! TÜP YOK!

NE KADAR DERiNE GiDEBiLiRSiN?

Keşfetmeye hazır mısın?

Serbest Dalış Nedir?

Neden serbest dalış?

Serbest dalış insanın, modern ekipmanlar kullanarak doğayla hem rekabet edip hem de onunla bir olma arzusunun yansımasıdır. Serbest dalışta çok az ekipman kullanılır ya da isteğinize bağlı olarak hiç ekipman kullanılmaz. En büyük avantajı ise ekipmanlı dalışta olduğu gibi derinlik sınırlaması olmamasıdır. Ulaşabileceğiniz derinlik sadece sizin çalışma disiplininiz ve kişisel limitlerinize bağlıdır. Doğa ile müthiş bir birleşme ve rahatlık serbest dalışın en çekici özelliklerindendir.

Bir düşünün... Vücudunuz ve beyniniz tamamen rahatlamış, kendinizi suyun derinliklerine bırakıyorsunuz. Tıpkı bir yunus ya da dev bir balina gibi doğanın muhteşem harmonisinin bir parçası haline geliyorsunuz.


Serbest dalış en basit haliyle nefesimizi tutup suyun derinliklerine kendimizi bırakmaktır. Keşfetmek ve özgürlüktür...


Serbest dalışı kavrayabilmek için insanlık tarihine bakmamız, insanoğlunun doğayla olan bağını, özellikle de insan vücudunun serbest dalışa olan genetik yatkınlığını anlamamız gerekir.


İnsanlığın su altını keşfi 16.000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Tarihte insanlar serbest dalışı bir avlanma yöntemi olarak kullanmış, beslenme ve geçimlerini buna bağlı olarak sürdürmüşlerdir. Günümüzde serbest dalış diyince insanların aklına ilk olarak zıpkınla balık avlama gelir. Ancak özellikle son 70 yıllık serbest dalış tarihine bakıldığında serbest dalışın aslında insanın kendini keşfedebilecegi bir spor olduğu gerçeği ortaya çıkar.

 

Serbest Dalış ve İnsan Anatomi

İnsan vücudu muhteşem bir işleyişe ve inanılmaz bir uyum sağlama yeteneğine sahip. Vücudumuz, insanın suyla bağlantısını kanıtlarcasına suya karşı tepki gösterir. Yeni doğmuş bir bebeğin bile kafası suya batırıldığında bebeğin ilk tepkisi nefesini tutmak olur. Bunun sadece bir refleks mi yoksa insanoğlunun su ile ilişkisinin bir ispatı mı olduğunu hiç düşündünüz mü? 1960’lı yıllara kadar sır olan bu sorunun cevabı bilim insanları tarafından çok geç de olsa bulundu: Human Mammalian Dive Reflex "MDR" ( insan memeli dalış refleksi) . MDR, çok basit anlamda düşündüğümüzde, insan yüzünün suyla teması ve derine gidildikçe basıncın artması sonucunda vücutta başlayan ve insanın nefesini daha uzun tutmasına, daha derine gitmesine yardım eden fizyolojik değişiklikler zinciridir. Serbest dalış teorisi genel anlamda MDR üzerine kurulmuştur. MDR hakkında daha geniş bilgiye SSI Seviye 1 ve Seviye 2 kurslarında ulaşılabilirsiniz.

 

Sportif Serbest Dalış Kategorileri

Statik Apnea :

Zamana karsı nefes tutma disiplinidir. Yüzeyde yapılan ısınma ve rahatlamanın  ardından nefes tutma çalışmasıdır. Atletler, su yüzeyinde yüzleri suyun içinde olacak sekilde nefeslerini tutarlar... 

Dinamik Apnea:

Sığ suda ya da yüzme havuzunda yatay olarak mesafe yüzmedir. Kollar kullanılmadan sadece paletler yardımı ile yüzülür. Atletler bi-palet yada mono palet kullanırlar. Dinamik apneanın bir baska disiplini de paletsiz dinamik apneadır. Kollar ve ayaklar yardımı ile yüzülürken palet kullanılmaz.

 

Sabit Ağırlıklı Serbest Dalış:

 

Dalıcılar yüzeyden indirilen kılavuz ipini takip ederek inebildikleri maksimum derinliğe ulaşıp tekrar yüzeye çıkarlar. Dalış suresince kılavuz ip sadece görsel olarak ve dönüşler için kullanılabilir. Dalıcılar inişlerde ya da çıkışlarda ipten destek alamaz ve ağırlık değiştiremez.  Dalıcılar mono ya da bi-palet kullanır.

Paletsiz Sabit Ağırlıklı Serbest Dalış

 

Dalıcılar yüzeyden indirilen kılavuz ipini takip ederek inebildikleri maksimum derinliğe ulaşıp tekrar yüzeye çıkarlar. Dalış süresince kılavuz ip sadece görsel olarak kullanılabilir. Dalıcılar inişlerde ya da çıkışlarda ipten destek alamaz ve ağırlık değiştiremez.  Dalıcılar bu disiplin için palet kullanamaz. Sadece kollar ve bacaklar yardımı ile dalışa başlar ve dalışı bitirirler.

Değişken Ağırlıklı Serbest Dalış

 

Dalıcılar yüzeyden indirilen kılavuz ipi takip ederek inebildikleri maksimim derinliğe ulaşıp tekrar yüzeye çıkarlar. Dalış süresince kılavuz ip sadece görsel olarak kullanılır. Dalıcılar inişlerde ve çıkışlarda ipten destek alamaz ve ağırlık değiştiremez.  Dalıcılar bu disiplin için palet kullanamaz. Sadece kollar ve ayaklar yardımı ile dalışa başlar ve dalışı bitirirler.

Serbest Batış Disiplini

Dalgıçlar dalmak için ağırlık kullanır. Yüzeye ağırlık bırakılarak paletler yardımıyla çıkılır.

No Limit Apnea

 

Sporcular dalış için ağırlıklı bir kızak kullanır. Yüzeye sabit hat üzerinde bir balon kullanılarak çıkılır.

bottom of page