top of page
Yoga island

Yoga island

Namaste

Namaste

Sunset YOGA

Sunset YOGA

Yoga-Prayanama

Yoga-Prayanama

Sevgi herseyin cevabı

Sevgi herseyin cevabı

"Nefes aldığını hisset."

"Nefes aldığını hisset."

Yoganın faydaları

Kendini iyileştirmeyi gelistirmek

Yoganın kelime anlamı  “birleşmek, bütünleşmek” tir. Bunu “beden, zihin ve ruh bütünleşmesi” olarak değerlendirebiliriz.
 

Yoga beden farkındalığı çalışmalarıyla ilk önce bedenimizi tanımamızı sağlar. Günlük hayatta hiç farkına varmasak bile kimi zaman sağımızı solumuzu bile şaşıracak kadar vücudumuza ilgisizizdir. Kaldı ki söz konusu kaslarımız, kemiklerimiz, eklemlerimiz olduğu zaman, tıbbi terimlerle değil günlük hayatta kullandığımız kelimelerle bile vücut parçalarımızı adlandıramayabiliriz. Örneğin çoğumuz mide ya da karnın yerini tanımlarken orta gövdede bir yerde diyebiliriz; ya da incik, uyluk, köprücük kemiği duyduğumuz ama belki de kesin olarak nerede olduğunu bilmediğimiz kemiklerdir. Yoga çalışmalarında yavaş yavaş vücudun bölgelerini anlayıp onlar üzerindeki kontrolü ele almaya başlarız. “Omuz başlarını geriye düşür” ilk başta hiçbir şey ifade etmezken, bir süre sonra yerleşmemizi inanılmaz etkileyen sihirli bir cümle haline gelir. Bu noktadan sonra vücudunuzdaki ufacık hareketlerle inanılmaz açılımlara doğru ulaşabildiğiniz keyifli bir aleme adım atarsınız.

 

 

 

 

 

Yoga ve nefes çalışmaları  vücut farkındalığı artırır, rahatlama  ve meditasyon kişinin zihinsel dengesi için çok  önemlidir.Vücut farkındalığı ve zihinsel denge serbest dalışı daha güvenli ve mutlu hale getirir. Bu durum yoga ve meditasyonu serbest dalışın ayrılmaz bir parçası yapar. Sporcular, serbest dalıcılar ve serbest dalış eğitmenlerinin birleştiği nokta yoga ve meditasyonun kişisel hedeflerimize ulaşmamız için gerekli bir araç ve günlük hayatızı düzenlemede çok önemli bir faktör olduğudur. Yoga ve meditasyonu serbest dalış öncesi ısınma için ve dalıştan sonra vücutta biriken laktik asitin vücuttan atılmasına yardımcı olması için kullanırız.  Yoga ve meditasyona yeni başladiysanız dalış öncesi ve dalış sonrası yapacağımız yoga egzersizlerinin size kazandıracağı zihinsel ve fiziksel rahatlama şaşırtıcı olacaktır. Yoga, vücudumuzu serbest dalış sırasında zorlamalardan dolayı oluşabilecek sakatlanmalardan korur. Üstelik derinlik arttıkça, artan başınca karşı göğüs kafesini destekleyen kasların esnek olması bizi fiziksel olarak daha dirençli hale getirir. 30 metrenin altındaki dalışlarda oluşabilecek akciğer yaralanmaları riskini minimuma indirmede yardımcı olur. Yoga ve meditasyon aynı zamanda serbest dalışta ihtiyaç duyulan  fiziksel ve zihinsel rahatlama için bize rehberlik eden  önemli faktörlerdendir.

SUP ve YOGA

SUP Yoga en yeni yaz sporu trendlerinden biridir.Koşullara ve konuma bağlı olarak denemek için herhangi bir SUP veya Yoga deneyimine sahip olmanız gerekmez, yalnızca denemek için istekli olmanız ve yüzme bilmeniz yeterlidir.

 

Bir SUP Yoga sınıfı, genellikle, yoga yapacağınız yer ve ekipmanın nasıl kullanılacağına dair bazı talimatları içeren bir brifingle başlar.Kısa bir kürek çekme ve  ısınma ile devam eder, solunum teknikleri, temel asanalar ve daha zor varyasyonların çalışılması ile uygulamada eğlenceli ve yoga odaklı bir sınıfa dönüşür.

 

Sınıflar genellikle 1 saat ila 1.5 saat arasında sürer ve aşağı yukarı bakan köpekler, savaşçı duruşları ve karın egzersizleri gibi normal 'fitness' hareketlerinizden bazılarını içerir. Dersler günün ve hava koşullarının nasıl olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 

Karadaki bir yoga sınıfı gibi, öğretmeniniz tüm duruşları size gösterecek, böylece suda yoga yapıyor hissi yaşayacaksınız SUP Yoga kardiyovasküler sağlığınızı arttırır, vücuttaki dolaşımın artmasına (gerinme ve uzatma hareketleri ve nefes alma) yardımcı olur , normal yoganın faydalarını ve dengenizi artırır. Buna ek olarak, biraz eğlenmek, belki biraz ıslamakta eğitimi harika bir deneyim haline getirir.

 

 

bottom of page